Żółte zęby – dlaczego mam mimo mycia?

Śnieżnobiały, piękny uśmiech to marzenia każdego z nas. Jednak nie wszyscy mamy szansę się nim cieszyć. Zęby niektórych osób są nieco ciemniejsze naturalnie, z przyczyn genetycznych. Inni niestety mają żółte zęby z innych przyczyn. Jeżeli często stojąc przed lustrem, pytasz się w myślach: dlaczego mam żółte zęby mimo mycia, ten artykuł jest dla Ciebie.

Mam żółte zęby mimo mycia – dlaczego?

Myjesz zęby rano i wieczorem, a mimo to żółty osad na zębach nie schodzi? Przyczyny żółtych zębów mogą być różne i przede wszystkim zastanów się nad tym, czy prawidłowo szczotkujesz zęby: czy robisz to wystarczająco długo i dokładnie, czy korzystasz z dobrej szczoteczki do zębów? To ważne kwestie, dlatego warto je dokładnie przeanalizować, a w razie wątpliwości – skorzystać z konsultacji ze stomatologiem. Warto też wziąć pod uwagę:

  • Spożywanie kawy, herbaty i czerwonego wina – napoje te zawierają barwniki, które mogą osadzać się na powierzchni zębów;
  • Palenie papierosów – substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień na zębach;
  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – brak stosowania nici dentystycznej oraz niedostateczne płukanie ust może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Żółte zęby – inne przyczyny

Pamiętaj, że żółty nalot na zębach może mieć też inne podłoże. Niektóre leki mogą powodować przebarwienia zębów, nadając im żółtawy lub szary odcień.

Być może trzeba też uwzględnić naturalne starzenie się organizmu. Z wiekiem szkliwo zębów może się ścierać, ujawniając ciemniejszą tkankę zęba zwaną zębiną, co może sprawiać wrażenie, że zęby są żółte.

Jak usunąć żółty osad na zębach?

Żółty osad na zębach można usunąć poprzez regularne i dokładne szczotkowanie zębów pastą do zębów zawierającą fluor. Dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane końcówki do szczoteczek. Należy również używać nici dentystycznej.

W przypadku silnego osadu lub kamienia nazębnego konieczne może być profesjonalne oczyszczenie zębów u dentysty. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa również pomogą w utrzymaniu zdrowego i czystego uśmiechu.

Dlaczego mam żółte zęby – sklep DomowyStomatolog

Pamiętaj, by produkty do pielęgnacji jamy ustnej kupować w uznanych sklepach. Przykładem może być internetowy sklep stomatologiczny DomowyStomatolog.pl. Znajdziesz tam wysokiej jakości produkty, które pomogą Ci zadbać o biały uśmiech!