Katar u dziecka potrafi znacząco pogorszyć jego nastrój. Jak skutecznie pozbyć się tego objawu? Co na katar u dziecka można bezpiecznie stosować?
Jak leczy katar u dziecka?
U najmłodszych dzieci bardzo ważne jest regularne oczyszczanie noska, ponieważ maluchy w ciągu pierwszych tygodni życia oddychają jedynie przez nos. Jego zatkanie znacząco utrudnia im więc pobieranie powietrza. Przy katarze u dziecka warto sięgnąć po aspirator do nosa, który mechanicznie odciągnie zalegającą w nosku wydzielinę. Dla podtrzymania efektu należy regularnie aplikować do nosa wodę morską.
Wspomagająco, można sięgnąć też po plastry aromatyczne, które dostępne są na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/plastry-na-katar-dla-dzieci.html. Uwalniają one olejki eteryczne, które przywracają małemu pacjentowi swobodny oddech. Plastry aromatyczne są szczególnie często stosowane na noc. Opiekun przykleja plaster do ubranka dziecka lub łóżeczka tak, aby znajdował się on blisko nosa dziecka, a jednocześnie poza zasięgiem jego rączek.
Przy uciążliwym katarze u dziecka można krótkotrwale zastosować też spray do nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Substancje te obkurczają naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Udrażniają więc nos i przywracają dziecku swobodny oddech. Leki te znajdują się na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-katar-dla-dzieci.html. Spray obkurczający powinien być stosowany przez maksymalnie 5-7 dni.
Jak łagodzić uciążliwy katar?
Utrzymujący się kilka tygodni katar wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli przyczyną kataru jest zwykła infekcja, objaw ten trwa zazwyczaj około tygodnia, choć u dzieci czas ten może wydłużyć się nawet do 2 tygodni. Jeśli jednak nieżyt nosa nie ustępuje, warto poszukać tego przyczyny. W zależności od źródła kataru wykorzystywane są bowiem inne leki. Przykładowo, w terapii kataru alergicznego poprawę stanu zdrowia przynoszą leki przeciwalergiczne, czasami w połączeniu z glikokortykosteroidami donosowymi.
Jeśli oprócz kataru u dziecka występują też inne objawy infekcji, można sięgnąć po leki, które działają jednocześnie na kilka symptomów choroby. Dostępne są też naturalne preparaty, które wspomagają funkcjonowanie dróg oddechowych. Łatwe do podania najmłodszym pacjentom są syropy (https://aptekadlarodziny.pl/syropy-na-katar-dla-dzieci.html). W ich składzie obecne są często surowce pochodzenia roślinnego, które wywierają korzystny wpływ na odporność i drogi oddechowe. Wybierając preparat na katar u dziecka, należy koniecznie zwrócić uwagę na umieszczone na nim ograniczenie wiekowe.