Ból mięśni i stawów może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, ale może być również objawem chorobowym. Jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Kiedy z problemem zgłosić się do lekarza?
Ból mięśni i stawów – przyczyny
Ból mięśni może wynikać z intensywnego wysiłku fizycznego. Dolegliwości pojawiają się zwykle na następny dzień po treningu i po kilku dniach same ustępują. W takich sytuacjach można wspomagać się ciepłymi kąpielami lub preparatami rozgrzewającymi mięśnie. Niekiedy ból mięśni pojawia się na skutek urazu czy przeciążenia. Częstą przyczyną bólów mięśni są również tzw. skurcze związane z niedoborem magnezu. Najczęściej problem dotyczy mięśni kończyn dolnych. Również niewłaściwe napięcie mięśniowe przyczynia się do powstania bólów mięśni ramion pleców czy szyi. Wielu z nas doświadczyło również bóli mięśniowych podczas grypy.
Podobnie ból stawów może mieć związek z urazem mechanicznym, przeciążeniem czy zmianami chorobowymi. Wywołać mogą go również schorzenia reumatyczne o charakterze zapalnym. Często ból stawów pojawia się na skutek zmian zwyrodnieniowych, związanych ze ścieraniem się powierzchni chrząstki stawowej, co wiąże się z nadmierną eksploatacją stawów czy nadwagą.
Kiedy z bólem mięśni i stawów należy zgłosić się do lekarza?
Aby właściwie leczyć ból mięśni i stawów należy poznać jego przyczynę. Jej wyeliminowanie da długofalowy efekt. Kiedy domowe sposoby zawodzą, a objawy utrzymują się kilka tygodni koniecznie należy skonsultować problem z lekarzem. Również jest to ważne gdy dolegliwości pojawiają się na skutek urazu. Wówczas dojść mogło do poważnych uszkodzeń w obrębie struktur mięśniowych bądź stawowych. Ważna jest również konsultacja lekarska jeśli oprócz dolegliwości bólowych pojawiają się również inne objawy jak gorączka, obrzęk czy miejscowe zaczerwienienie.
Leki bez recepty i domowe sposoby na ból mięśni i stawów
To w jaki sposób postępować z bólem mięśni i stawów zależy w dużej mierze od przyczyny powstałej dolegliwości. Jeśli doszło do urazu to pomogą leki o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-stluczenia-i-obrzeki.html). W przypadku bolesnych skurczów mięśni warto sięgnąć po preparaty z magnezem, które stosowane przez dłuższy czas załagodzą te dolegliwości (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-skurcze-miesni.html). Jeśli potrzeba zregenerować chrząstkę stawową pomocne mogą okazać się suplementy na stawy z glukozaminą chondroityną i kolagenem.
Dla zachowania zdrowia układu ruchu ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Niestety przesiadywanie na kanapie przed telewizorem będzie sprzyjało urazom stawów i bólom mięśni przy każdej próbie podjęcia aktywności. Dla uzupełnienia diety o składniki korzystnie wpływające na kości stawy i mięśnie (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-stawy.html) można rozważyć odpowiednią suplementację.