Leki bez recepty to inaczej leki OTC. Posiadają właściwości lecznicze lub zapobiegające wystąpieniu określonych nieprawidłowości czy też chorób. Kiedy stosować leki bez recepty?
Leki bez recepty czy suplementy diety?
Leki bez recepty posiadają właściwości lecznicze. Wykorzystuje się je więc w leczeniu różnorodnych schorzeń i łagodzeniu objawów z nimi związanych. Oprócz leków bez recepty dostępne są na rynku również leki na receptę, a także leki stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. Jeśli istnieje wskazanie medyczne do zastosowania określonych składników aktywnych, należy zastosować lek, a nie suplement diety.
Suplementy są środkami spożywczymi. Celem ich stosowania jest uzupełnienie codziennego sposobu odżywiania się o składniki, których może w nim brakować. Suplementy nie powinny być jednak traktowane jako zamienniki zdrowej diety. Nie należy o nich myśleć jako o substytucie zdrowej, zróżnicowanej diety. Ich rolą jest jedynie wzbogacanie diety o wybrane składniki.
Jeśli w posiłkach może brakować witaminy C lub witamin z grupy B, warto rozważyć przyjmowanie ich w postaci suplementów. Jeśli jednak rozpoznany został niedobór tych związków w organizmie, konieczne jest sięgnięcie po lek. Szeroki wybór leków bez recepty można znaleźć na stonie Apteki Dla Rodziny: https://aptekadlarodziny.pl/leki-bez-recepty.html.
Warto również pamiętać o tym, aby nigdy nie zastępować leków zaleconych przez lekarza suplementami diety. Dotyczy to m. in. preparatów na cholesterol.
Kiedy stosować leki bez recepty?
Leki bez recepty zaleca się stosować jedynie w uzasadnionych przypadkach. Każdy produkt leczniczy ma określone wskazania do stosowania. Przykładowo, saszetki na przeziębienie z paracetamolem lub aspiryną nie powinny być zażywane profilaktycznie, jeśli pacjent nie odczuwa żadnych objawów choroby, ale w celu łagodzenia dolegliwości które występują w przebiegu infekcji. Na stronie Apteki Dla Rodziny: https://aptekadlarodziny.pl/ znajdują się leki bez recepty o różnorodnych właściwościach. W razie potrzeby można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także leki rozkurczowe, leki przeciwbakteryjne czy też leki łagodzące objawy przewlekłej niewydolności żylnej.
Leki bez recepty pomagają zmniejszyć odczuwane objawy i niejednokrotnie poprawiają komfort życia pacjentów zmagających się z określonymi przypadłościami. Przykładowo, leki na infekcje intymne czy leki na zapalenie pęcherza, dzięki dostępności bez recepty, można zażyć w krótkim czasie po pojawieniu się pierwszych symptomów choroby.